Histogram

Histogram = jednoduché znázornění rozložení jasu na fotografii/snímané scéně. Využívá se pro kontrolu správné expozice.

  historgram

Vlevo na histogramu je černá. Černá přechází přes stupně šedé v bílou - vpravo.


 

 salineras a

„Správný“ histogram a „správná“ expozice. Křivka vyplňuje celé pole, obraz tedy obsahuje všechny stupně jasu od černé po bílou. Ve snímku nejsou výrazná černá (silně podexponovaná) ani bílá (přepálená) místa.


 

  zapad0

Podexponovaný snímek. Histogram ukazuje mnoho černých bodů, kde již není žádná kresba. Snímku chybí světlé tóny. Zde jde o úmyslnou podexpozici při západu slunce. V jiném případě bychom podobnou fotografii řešili pomocí plusové kompenzace expozice.


 

  orchid

Přeexponovaný snímek. Mnoho bodů je čistě bílých, přepálených, a tím bez kresby. Snímku zcela chybí tmavé tóny. Tento snímek byl úmyslně přeexponován, aby se dosáhlo požadovaného kontrastu orchideje a pozadí. V jiném případě bychom podobnou fotografii řešili pomocí záporné kompenzace expozice.


 

oknob
 
Tento histogram naznačuje vysoký kontrast scény, kde jsou jak černá místa, tak bílá místa, kde se ztrácí kresba. Dynamický rozsah scény je větší než možnosti senzoru a nelze dobře exponovat – vždy to bude kompromis kresby ve světlech, ve stínech nebo „něco mezi“. Pro správnou expozici je potřeba využít dalších pomůcek: filtry, blesk, HDR atp. V tomto případě se využila záporná kompenzace expozice -1 EV.


 

 hdr

HDR fotografie složená z pěti různě exponovaných snímků je příkladem jak řešit velmi kontrastní scénu. Výsledný histogram je rozložený přes celý graf bez výrazných přepalů a silně podexponovaných míst.


 

  ptak
 
Snímek vlevo postrádá kontrast a je tvořen jen středními tóny. Snímek je mdlý, i když dobře exponovaný (na střed). Tento snímek je možné vylepšit např. pomocí křivek nebo úrovní (snímek vpravo) a dosáhnout tak vyššího kontrastu. Tyto úpravy se ale nesní přehnat, aby nedošlo ke vzniku barevných map (tzv. posterizace).

Naposledy změněno středa, 11 prosinec 2013 13:33
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Více z této kategorie: Zaostřování »

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

zpátky nahoru