Zaostřování

Manuální zaostřování: ovládá se mechanicky - otáčením ostřícího kroužku objektivu. Přesné zaostření je vidět přímo v hledáčku na matnici, a je tedy velmi snadné. Při ručním zaostřování je dobré zachovávat tento postup: nejprve lehce přeostříte, a pak se vrátíte na maximální míru ostrosti. Tím docílíte toho, že fotka bude správně zaostřená. Manuální ostření se používá ve všech situacích, kdy automatické zaostřování nefunguje s jistotou (zhoršené světelné podmínky, jednobarevná nekontrastní plocha, protisvětlo apod.).

Automatické zaostřování
Pasívní autofokus: fotoaparát zaostří na základě porovnání kontrastu dané scény. Nepříjemné je, že měření probíhá přes objektiv a při zhoršených světelných podmínkách nefunguje nebo nefunguje zcela korektně. Za jistých okolností nedokáže pasívní autofokus zaostřit ani při dobrých světelných podmínkách. Např. při nekontrastní ploše (scéně): bílá zeď, obloha apod.
Aktivní autofokus: fotoaparát z těla (nebo z externího blesku) vysílá většinou infračervený paprsek, který se odrazí od fotografovaného objektu. Fotoaparát tak velmi rychle a přesně zjistí vzdálenost fotografovaného objektu. Velkou výhodou je možnost focení i v úplné tmě.

Základní režimy zaostřování
AF-S; One Shot = jednorázové ostření (po namáčknutí spouště objektiv zaostří a dále již nepřeostřuje). Ideální režim pro běžné focení.
AF-A; AI Focus = inteligentní ostření (po namáčknutí spouště je zaostřeno a v případě změny vzdálenosti od zaostřeného předmětu objektiv přeostří).
AF-C; AI Servo = kontinuální ostření (objektiv neustále přeostřuje po celou dobu namáčknutí spouště). Tento režim je ideální pro fotografování rychle se pohybujících objektů, které mění svoji vzdálenost od fotoaparátu.

Výběr zaostřovacího bodu: je možné si vybrat jakýkoli ze zaostřovacích bodů, nejčastěji se využívá  všech zaostřovacích bodů nebo pouze středového bodu. 

Uzamknutí ostření (AF-L): využívá se ve chvíli, kdy je potřeba vyfotit více stejně zaostřených snímků. Lze nahradit po správném zaostření přepnutím z automatického ostření (AF) na manuální (MF).

Naposledy změněno čtvrtek, 12 prosinec 2013 12:08
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Více z této kategorie: « Histogram Měření expozice »
zpátky nahoru