Pražský hrad s bleskyNávod: Fotografování blesků není složité, musíte vždy vyčkat na setmění, jinak blesky nevyniknou. Stativ je nezbytný, v mém případě byl nahrazen zídkou, na které foťák ležel. Vyplatí se mít menší ohniskovou vzdálenost, aby se v záběru objevily všechny blesky. Je dobré zaostřit (manuálně nebo automaticky) a pak vypnout ostření přepnutím na manuální (MF), aby objektiv nemusel u každé fotografie znovu zaostřovat. Citlivost ISO nastavte na nízkou hodnotu. V režimu priority času (S, Tv) nastavte čas kolem 10 s, nebo můžete v režimu priority clony (A, Av) nastavit vyšší hodnotu clony tak, abyste docílili času kolem 10 s. Pokud máte stabilizaci (objektiv nebo čip), je lepší ji vypnout. Doporučuji vypnout "redukci šumu při dlouhých časech", protože jinak se Vám tvorba fotografie protáhne na dvojnásobek a mnoho dobrých fotek Vám uteče. Pak už stačí jen pomocí dálkové (kabelové, bezdrátové) spouště pořizovat snímky jeden za druhým. Mně to stálo asi 150 fotek, aby se mezi nimi našla tato.

Kompozice: Kompozičně jsem neměl moc na výběr. Po ořezu je fotografie zhruba rozdělena do třetin: mrak - blesky - hrad s řekou.

Úpravy: Narovnání a ořez. Úprava jasu a kontrastu pomocí úrovní (levels) a drobná úprava barevného podání.

Studiové vybavení:

Fotoaparát: Sony a700; objektiv: Tamron AF 17-50mm/2.8 XR Di II LD Aspherical

EXIF: Expoziční program: A, Av; clona (f): 9; expoziční čas: 0,8 s; citlivost ISO: 200; kompenzace expozice: -2 EV; použité ohnisko: 50 mm; použité ohnisko ekv. 35 mm: 75 mm; blesk: ne; záblesková kompenzace expozice:  měření expozice: celoplošné; vyvážení bílé: awb; snímání: dálková spoušť; zaostřování: MF, manuální ostřící body: -

Filtr: 

Stativ: ano; stabilizace: ne

Místo: Praha - Výtoň

Další informace:

Autor:  Martin Valent www.lifephoto.info

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit