U Apolináře

 

Návod: Tvorba infračervených fotografií není úplně snadná. Je potřeba si dát pozor na mnoho věcí:

1. Vhodný objektiv: ne každý objektiv je vhodný pro infračervené fotografie. Některé vytváří na fotografiích tzv. hot spot, což je světlejší flek uprostřed fotografie. Jestli je Váš objektiv vhodný je obvykle možné vyhledat na internetu.
2. Infračervený filtr: těch je celá řada a často stačí i neznačkové, čínské za velmi příjemnou cenu.
3. Měření expozice: nefunguje s nasazeným filtrem. Proto se používá režimu manuální expozice (M) a metoda pokus/omyl.
4. Stativ: je nezbytné fotit se stativem, pokud nemáte fotoaparát upravený jen na infračervené focení. Infračervený filtr výrazně prodlužuje dobu expozice (např. u Sony a700 to bylo 2000x).
5. Zaostřování: rovina ostrosti je jiná ve viditelném a v infračerveném spektru světla. Já to obvykle dělám tak, že nechám fotoaparát, aby zaostřil, a pak to mírně odhadem doladím rukou.
6. Boční světlo: do objektivu nesmí přicházet žádné boční světla, proto je sluneční clona nezbytná a často člověk cloní něčím, co má u sebe.
7. Světlo: pro infračervenou fotografii je potřeba obrovské množství světla, proto se obvykle fotí od jara do začátku podzimu, kdy jsou stromy zelené, což na fotce krásně vynikne (tam budou bílé u černobílé fotografie).
8. Kompozice: komponujeme bez nasazeného filtru, protože s ním byste v hledáčku nic neviděli.

Kompozice: Linie na fotografii se sbíhají poblíž levé spodní třetiny.

Úpravy: Natočení a ořez. Automatická optimalizace kontrastu, úprava barevného podání, prohození barevných kanálů (červený za modrý), úprava jasu a kontrastu pomocí úrovní.

Studiové vybavení: U levé spodní třetiny se sbíhají všechny linie na fotografii.

Fotoaparát: Sony a700; objektiv: Minolta AF 18-70mm/3.5-5.6 

EXIF: Expoziční program: M; clona (f): 5.6; expoziční čas: 13 s; citlivost ISO: 250; kompenzace expozice:  použité ohnisko: 26 mm; použité ohnisko ekv. 35 mm: 39 mm; blesk: ne; záblesková kompenzace expozice:  měření expozice:  vyvážení bílé: awb; snímání: dálková spoušť; zaostřování: MF, manuální ostřící body: -

Filtr: Infračervený Hoya R720

Stativ: ano; stabilizace: ne

Místo: Praha, U Apolináře

Další informace:

Autor:  Martin Valent www.lifephoto.info

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit