Květ - ultrafialově

 

Návod: Při fotografování v ultrafialovém světle vidíte svět, tak jak jej vidí hmyz a objevujete zajímavé vzory na květinách.
Fotografování v ultrafialovém světle je velmi náročné. Základem je silný zdroj ultrafialového světla - nejdostupnější je prudké slunce. Velký vliv má také použitý objektiv - dostupný a vhodný je právě Helios 58/2 s bajonetem M42, který je snadné přes redukci nandat na zrcadlovku.
Podobně jako u infračervené fotografie se komponuje a ostří bez filtru. Úbytek světla není tak výrazný, ale i tak jsou časy dlouhé. Vadí to zejména proto, že jsem fotil květ, který se ve větru mírně chvěl. Čas se odhaduje metodou pokus/omyl. Stativ a dálková spoušť je nezbytným doplňkem.
Přiloženy jsou tyto fotografie: výsledná fotografie / výsledná fotografie ve falešných barvách / neupravená fotografie / fotografie květiny bez použití ulltrafialového filtru.

Kompozice: Posunutí středu květiny k průsečíku horní a levé třetiny.

Úpravy: Ořez, automatický kontrast, převod na černobílou fotografii pomocí funkce odbarvit (desaturate), úprava jasu a kontrastu pomocí úrovní (levels).

Studiové vybavení:

Fotoaparát: Sony a700; objektiv: Helios MF 58mm/2 

EXIF: Expoziční program: S, Tv; clona (f): 5.6; expoziční čas: 0,5 s; citlivost ISO: 640; kompenzace expozice:  použité ohnisko: 58 mm; použité ohnisko ekv. 35 mm: 87 mm; blesk: ne; záblesková kompenzace expozice:  měření expozice: celoplošné; vyvážení bílé: awb; snímání: dálková spoušť; zaostřování: MF, manuální ostřící body: -

Filtr: Ultrafialový B+W UV403

Stativ: ano; stabilizace: ne

Místo: Botanická zahrada, Praha - Trója

Další informace:

Autor:  Martin Valent www.jakfotit.info

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit